Būtina perskaityti visiems!


Naujienos data: 2012-09-01

Kiekvienais metais Lietuvoje užregistruojama daugiau nei 2000 eismo įvykių, į kuriuos patenka pėstieji. Per metus vidutiniškai žūsta 240 pėsčiųjų, daugiau nei pusė jų – tamsiu paros metu. Beveik visi pėstieji, eidami keliu tamsiu paros metu, neturi prie drabužių prisisegę atšvaito. Kelių eismo taisyklių reikalavimus neretai pamiršta ir dviratininkai bei vadeliotojai.
 
Tamsoje, esant blogam matomumui, neapšviestu keliu einančius pėsčiuosius vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visai prie jų priartėjus, likus tik maždaug 20-30 metrų. Tai labai pavojinga situacija, nes automobilio, važiuojančio maždaug 90 km/val. greičiu, stabdymo kelio ilgis yra 64 m., tokiu atvejų pėsčiasis gali būti ne tik kliudytas, sužeistas, jis gali patirti ir mirtinas traumas. Tuo tarpu su atšvaitu einantį ar dviračiu (vežimu) važiuojantį žmogų, vairuotojas, įjungęs trumpąsias šviesas, pastebės iš 140 metrų, o įjungęs ilgąsias - net iš 400 metrų atstumo, tai yra maždaug iš penkis kartus didesnio atstumo nei be atšvaito. To pakanka, kad vairuotojas sulėtintų važiavimo greitį ir saugiai prasilenktų su pėsčiuoju (dviratininku, vadeliotoju), esant būtinumui – sustotų.
 
Kelių eismo taisyklės nustato:
 
Kelių eismo taisyklių (KET) 5 p. „Eismo dalyviai privalo išmanyti Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymą, mokėti šias taisykles (KET) ir jų laikytis“.
 
KET 48 p. „Pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą.“
 
KET 64 p. „Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti šviesą atspindinčią liemenę arba būti prie drabužių kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje prisisegęs šviesą atspindinčius elementus.“
 
Kelių eismo taisyklių reikalavimai pėstiesiems, dviratininkams ir vadeliotojams naudoti atšvaitus, dėvėti liemenes arba drabužius su šviesą atspindinčiais elementais, yra ne rekomenduojamojo pobūdžio, bet privalomi. Todėl kelių policijos pareigūnai prašo pėsčiųjų, dviratininkų ir vadeliotojų dėvėti atšvaitus, liemenes arba drabužius su šviesą atspindinčiais elementais. Tėvai, įtėviai, globėjai, taip pat turėtų pasirūpinti nepilnamečiais vaikais, kad jie turėtų ir segėtų atšvaitus ar dėvėtų drabužius su šviesą atspindinčiais elementais.
 
Pėstieji, dviračių vairuotojai, vadeliotojai, pažeidę šiuos Kelių eismo taisyklių reikalavimus, atsako administracine tvarka (Administracinių teisės pažeidimų kodekso 131 str. 1 d.), - jiems gali būti paskirta 80-140 Lt bauda.
 
Deja, atšvaitus segintys pėstieji mūsų gatvėse ir keliuose dar retenybė. Ypač liūdna padėtis mažesniuose miesteliuose ir kaimo vietovėse. Mažas, 3-4 litus kainuojantis šviesą atspindintis atšvaitas kiekvienam pėsčiajam eismo dalyviui, saugančiam savo gyvybę, turi būti svarbus. Tai kad atšvaitai mūsų gatvėse naudojami dar mažai, greičiausia lemia ne ekonominiai aspektai, o KET nežinojimas arba nenoras joms paklusti, žmonių aplaidumas.
Retas kuris pagalvoja, kad tie 3-4 litai gali išgelbėti gyvybę, kuri yra neįkainojama.
 
Statistika negailestinga - rudenį ir žiemą net trys iš keturių, mirtimi arba rimtomis traumomis pasibaigusių eismo įvykių, kuriuose nukenčia dviratininkai arba pėstieji, įvyksta tamsoje dėl to, kad vairuotojai pastarųjų nepastebėjo. Turbūt ne visi dar žino, kad maždaug 90 proc. informacijos apie besikeičiančias važiavimo sąlygas vairuotojai priima akimis. Jeigu pėstieji arba dviratininkai juda apsirengę tamsiais drabužiais ir nesegi atšvaitų, vairuotojai juos pamato pačią paskutinę akimirką. Viso to būtų galima išvengti tiesiog prisisegus atšvaitą, vilkint šviesą atspindinčią liemenę ar nešantis šviečiantį žibintą.
 
Kaip naudoti atšvaitą?
Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių.
Atšvaitą - juostelę lengvai uždedame ant drabužių rankovės (truputį aukščiau dešinės rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje. Atšvaitą ant vaikų drabužių reikia pritvirtinti suaugusio žmogaus kelių lygyje.
Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisegame prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje. Pats atšvaitas turi kabėti automobilio žibintų aukštyje, t. y. 50-80 cm aukštyje nuo žemės paviršiaus. Turint du atšvaitus antrasis tokia pat tvarka tvirtinamas kairėje pusėje.
 
Norime atkreipti dėmesį, kad mūsų atšvaitai yra pagaminti iš kokybiškos šviesą atspindinčios medžiagos, sertifikuoti ir atitinka Europos sąjungos reikalavimus.
 
Atrodytų, kas yra atšvaitai? Audinio ar plastmasės gabaliukai, tačiau būtent jie gali išgelbėti ne vieną gyvybę.
Tiesiog reikia juos įsigyti ir tinkamai nešioti.

Pasidalink: