Kas yra atšvaitas?
 
Atšvaitas - tai efektyvi asmens vizualioji saugumo priemonė, kuri padeda būti pastebėtiems laiku, ir apsisaugoti nuo nelaimingų eismo įvykių. Jis yra pigiausia gyvybės draudimo rūšis, kokią Jūs tik galite gauti. Pasirūpinkite, jog Jums brangūs žmonės atšvaitą nešiotų kasdien. Patikrinkite ar jie turi atšvaitus, atkreipkite dėmesį, ar atšvaitai prikabinti matomoje vietoje, priminkite, kaip juos reikia nešioti.
 
Kaip jis veikia?
 
Atšvaitas pagamintas iš prizminės struktūros medžiagos, ryškiai atspindinčios automobilio šviesas tamsoje. Siunčiama šviesa mikroprizmių pagalba atsispindi trijuose paviršiuose ir grįžta atgal. Didelė atspindinčios šviesos dalis grįžta tiesiogiai į pradinį šviesos šaltinį, tai yra automobilio žibintų šviesa, atšvaito pagalba, grįžta atgal į vairuotojui akis.

Daugiau informacijos galite rasti 3M kompanijos puslapyje. 

Kokią naudą teikia atšvaitas?
 
Policija įspėja, kad eismo įvykiuose Lietuvoje daugiausia nukenčia pėstieji. Daugiausia tragiškų įvykių įvyksta tamsiu paros metu. Neapšviestu keliu be atšvaito einantis pėstysis rizikuoja gyvybe, 8 kartus daugiau nei su atšvaitais.
 
Daugiau kaip 90% informacijos automobilių vairuotojai gauna regos pagalba. Užmiestyje automobiliui važiuojant 80 km/h greičiu, jis nuvažiuoja 22 metrus per sekundę. Vidutinis reakcijos laikas yra viena sekundė ir iki fizinio atsako žengia dar vieną sekundę. Per dvi sekundes automobilis jau nuvažiavo 44 metrus. Be atšvaito pėsčiasis pastebimas tik likus maždaug 30 metrų iki jo. Tad vairuotojui lieka tik 1,3 sekundės laiko tinkamai sureaguoti ir veikti, jei tik jis nesinaudoja telefonu, ar nereguliuoja radijo. Tokio atstumo, laiko nepakaks net pradėti automobiliui stabdyti. Su atšvaitu pėsčiasis pastebimas už maždaug 120-150 metrų, o tai reiškia, kad šiuo atveju vairuotojas turi beveik septynis 7 sekundes laiko tinkamai sureaguoti ir saugiai apvažiuoti pėsčiąjį. Tai akivaizdus skirtumas!
 

 
Automobiliui važiuojant su įjungtomis tolimosiomis šviesomis,  eismo dalyviai be atšvaito pastebimi tik už maždaug 100 metrų. Tuo tarpu su atšvaitu už maždaug 250-300 metrų, tai yra už 3 kartus didesnio atstumo, nei be atšvaito. Iš tokio atstumo pastebėjus pėsčiąjį, pakanka laiko tinkamai sureaguoti į atsiradusią kliūtį.
 

 
Užmiestyje, automobiliui važiuojant su trumpomis šviesomis, 80-90km/val. greičiu, pėsčiasis be atšvaito tampa pastebimas, kai iki jo lieka maždaug 30-50 metrų, tokio atstumo nepakaktų net pradėti stabdyti.
 Daugiau informacijos galite rasti 3M kompanijos puslapyje. 

Kada ji reikėtų dėvėti?
 
Kelių eismo taisyklių reikalavimai pėstiesiems, dviratininkams ir vadeliotojams naudoti atšvaitus, dėvėti liemenes arba drabužius su šviesą atspindinčiais elementais, yra ne rekomenduojamojo pobūdžio, bet privalomi. Todėl kelių policijos pareigūnai prašo pėsčiųjų, dviratininkų ir vadeliotojų dėvėti atšvaitus, liemenes arba drabužius su šviesą atspindinčiais elementais. Tėvai, taip pat turėtų pasirūpinti nepilnamečiais vaikais, kad jie turėtų ir segėtų atšvaitus ar dėvėtų drabužius su šviesą atspindinčiais elementais.

Kaip teisingai atšvaitus pritvirtinti ir nešioti?
 
Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių. Eidami kelio važiuojamąja dalimi ar kelkraščiu, visada eikite kairiąja kelio puse (prieš eismą). Prireikus atšvaitą nuvalykite. Išblukusį ar pažeistą atšvaitą būtina pakeisti nauju. 
 
Atšvaitą – juostelę, pridėkite minkštesniąją atšvaito pusę prie rankos, atšvaitas trakštelės ir apsisuks apie Jūsų ranką. Atšvaitas turi būti dėvimas dešinėje pusėje, automobilio žibintų aukštyje. Pritvirtinkite atšvaitą ant rankos ties alkūne ir ant kojos žemiau kelio taip, kad jis būtų matomas. Atšvaitą ant vaikų drabužių reikia pritvirtinti suaugusio žmogaus kelių lygyje.
 

 
Pakabinamą atšvaitą, atsekite atšvaito grandinėlę ir pritvirtinkite jį prie kuprinės, rankinės ar išorinių drabužių. Atšvaitas kabinamas dešinėje pusėje, automobilio žibintų aukštyje. Patartina papildomai pasikabinti atšvaitą ir kairėje kūno pusėje. Patartina papildomai pritvirtinti atšvaitą ir kairėje kūno pusėje.
 
Šviesą atspindinti liemenė gali tapti efektyvia priemone, padedančia išvengti eismo nelaimių. Kai dėvėsite šviesą atspindinčią liemenę tamsiu paros metu, Jus žymiai geriau matys kiti eismo dalyviai. Ne visos liemenės, kurias galima įsigyti, yra kokybiškos ir atitinka nustatytus standartus. Prieš įsigydami šviesą atspindinčią liemenę, įsitikinkite, ar ji atitinka galiojančius reikalavimus: liemenė turi būti ne tik ryškios spalvos (oranžinės, geltonos ar kt.), tačiau ties juosmeniu ant jos turi būti du ar daugiau horizontalių šviesą atspindinčių elementų. Nepamirškite, tamsiu paros metu kelyje, išskyrus stovėti skirtas vietas, priverstinai sustojęs motorinės transporto priemonės vairuotojas, išlipdamas iš transporto priemonės, privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prisisegęs prie drabužių atšvaitą.

Kas privalo dėvėti atšvaitus?
 
Pėstieji, dviratininkai, vadeliotojai, automobilių vairuotojai.
 
Kokia atsakomybė gresia eismo dalyviui, kuris nedėvi atšvaito?
 
Pėstieji, dviračių vairuotojai, vadeliotojai, pažeidę šiuos Kelių eismo taisyklių reikalavimus, atsako administracine tvarka (Administracinių teisės pažeidimų kodekso 131 str. 1 d.), - jiems gali būti paskirta 80-140 Lt bauda.
 
Ar dėvėdamas atšvaito kopiją aš būsiu matomas?
 
Pasitikėkite tik sertifikuotais atšvaitais, nes nesertifikuotos atšvaitų kopijos nepakankamai atspindi šviesą ir jus automobilio vairuotojas gali pastebėti per vėlai. Atšvaitai privalo atitinkti Europos Sąjungos saugumo standartą EN 13356. Labai svarbu į tai atkreipti dėmesį, nes dėvėdami juos Jūs manote, kad esate matomas, bet taip nėra.

Kaip atskirti kokybišką, sertifikuotą atšvaitą nuo atšvaitų kopijos?
 
Kokybiški atšvaitai gaminami iš „3M ScotchliteTM“ medžiagos, su inicialais (trimis mažais trikampiukais, sudarančiais M raidės formą), pavaizduotais paveikslėlyje. Žibintuvėlio pagalba, nesunku atskirti kokybišką atšvaitą nuo kopijos - ryškesnis šviesos atspindys.
Nuotraukoje matote kopijos (viršutinė nuotraukos dalis) ir kokybiško (apatinė nuotraukos dalis) atšvaito palyginimą.
 
 
 
Kodėl turėčiau rinktis "Standard Reflectors" atšvaitus?
 
Nes mes siūlome tik sertifikuotus atšvaitus, visi mūsų atšvaitai gaminami tik iš kokybiškos „3M ScotchliteTM“  šviesą atspindinčios medžiagos, sertifikuoti SP, Švedijos techninių tyrimų instituto ir atitinka Europos sąjungos EN 13356 reikalavimus.
 
Kur galima įsigyti, sertifikuotų atšvaitų?
 
Sertifikuotų atšvaitų galite įsigyti visuose „Lietuvos paštas“ pašto skyriuose bei užsisakyti el. paštu info@arideal.lt, apsilankę internetinėje svetainėje www.bukmatomas.lt.
 


 
Ar žinote, kaip teisingai devėti atšvaitus?